V MAS Terchovská dolina máme pre všetkých dvere otvorené stále

Vo štvrtok 10.4 sme v rámci Dní otvorených dverí MAS 2025 https://www.sietmas.sk/o-nas/aktualne/aktualne/dni-otvorenych-dveri-mas-2025-471sk.html , ktoré sa konali na celom Slovensku, boli určené najmä pre poslancov Európskeho parlamentu, Národnej rady SR, vyšších územných celkov, odbornú verejnosť, médiá a všetkých, ktorých zaujíma rozvoj regiónov, prezentovali  činnosť a implementáciu Stratégie CLLD mikroregiónu terchovskej doliny.

Jednalo sa najmä o prezentáciu činnosti MAS prehliadku vybratých realizovaných projektov a diskusiu so zúčastnenými a realizátormi. Dňa otvorených dverí sa zúčastnili Ing. Peter Weber, podpredseda a poslanec Žilinského samosprávneho kraja (KDH) a Ing. Michal Strnál, starosta Oravskej Polhory, poslanec zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (KDH).

Diskutovalo sa najmä o projektoch, investíciách, skúsenosti MAS a realizátorov s procesmi, byrokraciou prístupom riadiacich orgánov a plánoch a ambíciách do budúcnosti. Rezonovali aj témy udržateľnosti – budúcnosti prístupu LEADER / nástroja CLLD v SR a zahraničí, možnostiach zapojenia MAS v Žilinskom kraji v rámci opatrenia 5.2.2 Integrovanej územnej stratégie kraja (Program Slovensko), a diskusia o prebiehajúcich, či plánovaných projektoch v regióne ( križovatky Koňohra, Dolná Tižina a podobne). Stretnutia sa okrem zamestnancov kancelárie MAS zúčastnili aj predseda MAS Ing. Viliam Mrázik, starosta obce Teplička nad Váhom, podpredseda za podnikateľský sektor Augustín Lodňan, konateľ M&G-IRON, s.r.o., podpredseda  za občiansky sektor Bc. Jozef Jurík, predseda Oravskej rozvojovej agentúry. 


Zástupcovia MAS hostí privítali v kancelárii, kde ich oboznámili s činnosťou partnerstva, potom spoločne navštívili Varínsku tlačiareň/Elektro AB s.r.o., kde si so zástupcom Jaroslavom Buchtom pozreli stoj na brožúry väzby V1, ktorý patrí v celom regióne medzi najmodernejšie a bol podporený v rámci opatrenia 5.1.1 Zvýšenie zamestnanosti na miestnej úrovni podporou podnikania a inovácií (IROP – Európsky fond regionálneho rozvoja). V rámci projektu vzniklo 1 pracovné miesto.

Následne sa všetci presunuli do obce Dolná Tižina, kde ich privítal starosta Lukáš Ďurina a spoločne navštívili zrekonštruovaný dom smútku a zároveň novovybudované verejné priestranstvo v jeho blízkosti, ktoré boli podporené v rámci opatrení Podpora na investície do vytvárania, zlepšovania alebo rozširovania miestnych základných služieb pre vidiecke obyvateľstvo vrátane voľného času a kultúry a súvisiacej infraštruktúry (mimo Bratislavský kraj) a 7.2 Podpora na investície do vytvárania, zlepšovania alebo rozširovania všetkých druhov infraštruktúr malých rozmerov vrátane investícií do energie z obnoviteľných zdrojov a úspor energie (mimo Bratislavský kraj) oboje z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Obec v projekte využila inovatívnu retenčnú dlažbu a ďalšie prvky zelenej infraštruktúry, spolu s citlivým prevedením priliehajúceho nového cintorína tak vznikol ucelený zrekonštruovaný priestor v obci, ktorý môže slúžiť pre inšpiráciu aj ostatným obciam ako vhodne rekonštruovať staršie objekty a budovať nové moderné verejné priestranstvá s ohľadom na klimatickú zmenu, zadržiavanie vody a vidiecku architektúru (zachovanie miestneho rázu).      

 Štvrtým navštíveným bol projekt BK ŽILINA s.r.o. : „ Zelená mobilita – Terchovská dolina“, ktorý bol podporený v rámci opatrenia 5.1.1 z  Európskeho fondu regionálneho rozvoja a v rámci neho boli obstarané horské elektrobicykle vrátane príslušenstva, technológie a boli vybudované nabíjacie stanice a zázemie pre servis zdieľanú jazdu v obciach Varín a Terchová. Návštevníci regiónu tak majú možnosť jednoducho prostredníctvom mobilnej aplikácie využiť horské elektrobicykle, ktoré majú v tomto členitom prostredí mimoriadne využitie. V rámci celého Slovenska ide o prvý „ e –bike sharing“ vôbec, realizátor projektu BK ŽILINA s.r.o. tak na úspešne zvládol túto priekopnícku úlohu, okrem príspevku a spoluúčasti investoval do projektu aj ďalšie nemalé zdroje https://www.dreveniceterchova.sk/ebike-share . Hosťom a zástupcom MAS projekt prezentoval Július Greguš, ktorý informoval prítomných o implementácii a skúsenostiach s ponúkanou službou. Jednou z dôležitých úloh prístupu LEADER je prinášať inovácie, čo sa aj v tomto projekte podarilo. V rámci projektu vznikli 3 pracovné miesta.

Posledným piatym navštíveným projektom bol projekt zameraný na rozšírenie služieb – dobudovanie welness a vybudovanie pivných kúpeľov spoločnosti OC-W s.r.o., v regióne tak vznikla nová služba, ktorá zatiaľ nie je dostupná ani v rámci blízkeho krajského mesta Žilina. Spoločnosť okrem vybudovania pivných kúpeľov dobudovala nový bazén, vďaka použitej špičkovej technológii OSPA prírodná soľ a aktívne uhlie zaručujú vynikajúcu kvalitu vody s vysokým obsahom kyslíka, šetrnú k očiam a pokožke návštevníkov. V rámci projektu boli vytvorené 3 pracovné miesta a inovácie opäť nestáli bokom.

Deň otvorených dverí dopadol podľa očakávania úspešne, zúčastneným poslancom ďakujeme za prejavený záujem, radi privítame po vzájomnej dohode aj ďalších zástupcov z radov poslancov a poslankýň, či už z radov európskeho, národného, regionálneho parlamentu, ale aj iných inštitúcií a médií, aby sa mohli presvedčiť o tom, že MAS na Slovensku, prístup LEADER / nástoj CLLD sú mimoriadnym prínosom pre rozvoj regiónov.
Miestna akčná skupina Terchovská dolina pôsobí v regióne už viac ako 17 rokov, dvere našej kancelárie sú otvorené neustále najmä novým spoluprácam, nápadom a prepojeniam v prospech rozvoja regiónu. Pri ukončovaní úspešného obdobia sa pripravujeme aj na nové obdobie, v rámci ktorého chceme pokračovať v rozvíjaní mikroregiónu terchovskej doliny.

Peter Madigár, manažér MAS

Posted in Pozvánky.